Więcej wody dla przyrody! (wrzesień 2021)
28 września piętnaścioro uczniów naszej szkoły, z klas 5-8 udało się na warsztaty edukacyjne w Łysym Młynie, w Nadleśnictwie Łopuchówko. Tematem warsztatów była retencja wody, czyli działanie mające na celu zatrzymanie jej jak najdłużej zanim spłynie do morza.
Na początku został przybliżony nam temat zajęć, dowiedzieliśmy się czym jest i na czym polega mała i duża retencja. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego jest tak ważna dla natury i oczywiście dla nas, ludzi. Mieliśmy okazję zobaczyć jej przykłady, między innymi dom bobra, czyli żeremie, oraz jezioro Łysy Młyn. Podczas oglądania jeziora dowiedzieliśmy się jak wykonywać pomiary tlenu w wodzie czy sprawdzać jej zanieczyszczenie. Poznaliśmy żyjące w jeziorze gatunki bakterii i zwierząt, a niektórym przyjrzeliśmy się z bliska. Dowiedzieliśmy się jak woda porusza się po świecie, "zatacza koło" - paruje i opada w deszczu. Wiemy, gdzie jest jej za mało i jakie to ma konsekwencje. Woda okazała się mieć duży wpływ na klimat.
Ostatni etapem wycieczki był młyn. Tam dokładniej poznaliśmy bobry i dowiedzieliśmy się dlaczego są dla nas tak ważne. Przyjrzeliśmy się budowie anatomicznej tego niezwykłego ssaka, jego zębom i ogonowi, poznaliśmy ich zastosowanie. Przybliżony został nam cykl życia bobrów, od narodzin do dorosłości. Wiemy już, jak bobry wpływają na życie innych gatunków zwierząt, grzybów czy roślin tworząc dla nich miejsce do życia. Oglądaliśmy również inne zwierzęta dla których retencja jest ważna, dowiedzieliśmy się też dlaczego. Wilki i pachnice dębowe, które nie kojarzą się nam z wodą okazały się od niej w pełni zależne. Choć są one bardzo od siebie różne, ich wspólną cechą okazała się woda która jest im potrzebna do rozmnażania i rozwoju, mimo, że używają jej na różne sposoby. Dowiedzieliśmy się, jak zwierzęta zależne są od siebie, czym jest gatunek parasolowy - gatunek którego ochrona wpływa również na inne zwierzęta. Dzięki ratowaniu drzew, miejsc na których żyje na przykład wspomniana pachnica dębowa ratujemy też inne gatunki żyjących tam zwierząt. Wiemy też, jak wygląda rozwój pachnicy od larwy do dorosłego okazu i jak wpływa na to woda. Na końcu warsztatów oglądaliśmy owady żyjące na terenie nadleśnictwa i poznaliśmy bakterie, które są wskaźnikiem zanieczyszczenia wody. Wrotki czy pantofelki, choć rozmiarów niewielkich i widoczne tylko pod mikroskopem okazały się niezwykle istotne dla jezior, kałuż, stawów i innych zbiorników wodnych. Dowiedzieliśmy się gdzie żyją i dlaczego są wskaźnikami, obejrzeliśmy je też pod mikroskopem.
Zajęcia te nauczyły nas jak ważna jest woda, poznaliśmy jej zastosowania. Choć przede wszystkim używamy jej do picia, woda otacza nas i potrzebna jest nam w wielu innych rzeczach. Bez niej nie byłoby życia. Wiemy też już jak zwierzęta wpływają na siebie nawzajem, jak są dla siebie niezwykle ważne. Wiemy, że mała retencja zwierząt jest niezwykle istotna dla natury, życia i nas - bo wszyscy potrzebujemy wody.
Katarzyna Skorupska, klasa 8