Zadbaj o dziecięcy mózg

Prawie 30% dzieci w wieku 1-2 lat korzysta z tabletów lub smartfonów codziennie lub prawie codziennie1. Nowe technologie dają mnóstwo wartościowych możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, ale używanie ich zbyt wcześniej i w nadmiarze może mieć negatywny wpływ zarówno na rozwój i zdrowie dziecka, jak i na relacje w całej rodzinie.

Mózg dziecka do prawidłowego rozwoju potrzebuje bliskości, uwagi dorosłych i możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami. Zastępowanie tych potrzeb przez udostępnianie smartfonów czy tabletów może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych mózgu dziecka. Dlatego rusza kampania „Zadbaj o dziecięcy mózg”, której jesteśmy partnerem i wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę promujemy domowe zasady ekranowe.

Poniżej prezentuję Państwu film przedstawiający historię dziecięcego mózgu, który niepostrzeżenie wchodzi w fascynującą relację z ekranami, a ta z czasem okazuje się szkodliwa, bo dominuje jego życie kosztem relacji rodzinnych.

 

OBEJRZYJ FILM

 

Zachęcam do uważnego towarzyszenia dziecku - także w jego cyfrowych aktywnościach i spędzania z nim czasu - także bez ekranów.

Katarzyna Wójkiewicz-Wincek, pedagog szkolny

Źródło: fundacja.orange.pl