Smartfony, czaty, media społecznościowe - jak wpływają na nasze dzieci?

Media społecznościowe, Internet, smartfon…dziś dla dzieci i młodzieży to już środowisko naturalne. W dużym stopniu to tu toczy się ich życie towarzyskie i prywatne. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na rozwój społeczny naszych dzieci.

Należy podkreślić, że to nie tylko zagrożenia dla społecznego rozwoju dzieci młodzieży, ale również pozytywny wpływ. Dzięki nim nasze dzieci mogą między innymi podtrzymywać znajomości z rówieśnikami z odległych miejscowości, krajów. Kłopoty zaczynają się, kiedy media cyfrowe, zamiast uzupełniać relacje, zaczynają w nich dominować. Przyjrzyjmy się niekorzystnym skutkom.

  • Osłabienie więzi: niepokojące jest kiedy nastolatek korzysta ze smartfonu podczas  uroczystości rodzinnej, spotkania z przyjaciółmi czy wspólnego posiłku. Nie skupia wtedy uwagi na osobach, z którymi nawiązuje kontakt wzrokowy, jego zainteresowanie sytuacją jest powierzchowne.
  • Osłabienie umiejętności społecznych: dzieci nie mają umiejętności inicjowania i podtrzymywania rozmowy oraz dbania o swój wizerunek w realnym świecie. Relacje w w wirtualnej przestrzeni mogą też stać się płytki- wystarczy kliknąć, żeby kogoś kto nie pasuje „odfriendować”.
  • Kryzys zaufania: dziś upublicznia się swoje tajemnice, intymne sprawy właściwie niezliczonej liczbie osób. To sprawia, że dzieci są bardziej niż wcześniej nieufne.
  • Narażenie na cyberprzemoc: doświadczenie internetowego hejtu, nękania, gróźb i pomówień może zaburzyć rozwój emocjonalny  i społeczny.
  • Nadmierna koncentracja na sobie: dzieci mogą skupić się na przesadnym kreowaniu swojego wizerunku, publikowaniu takich treści, które ukarzą ich w pozytywnym świetle, co niekoniecznie będzie autentyczne.

Dlatego ważne jest, abyśmy dbali o prawidłowy rozwój swoich dzieci. Słuchajmy, co do nas mówią. Wspierajmy, kiedy tego potrzebują. Spędzajmy z nimi więcej wolnego czasu. Wtedy będziemy mieli szczęśliwe dzieci.

Pedagog szkolny Katarzyna Wójkiewicz - Wincek